Ovan: Anders Bengtsson (avdelningschef vid Reumatologi och molekylär skelettbiologi vid Lunds universitet samt överläkare på Skånes universitetssjukhus) berättar om behandlingar.

Så här skriver Kungl. Vetenskapsakademiens i sitt inlägg på Facebook efter föreläsningen den 5 maj:

"Informationsträff med Crafoordpristagaren Christopher Goodnow!

Det var mer än fullsatt i Lottasalen på reumatologimottagningen i Lund när patienter och anhöriga fick en möjlighet att lyssna till en av årets Crafoordpristagare i polyartrit. Pristagaren delade med sig av mycket personlig resa under träffen. Med både en mamma med SLE och en svärmor med ledgångsreumatism har han sett de autoimmuna sjukdomarna på nära håll. När han berättade för sin mamma om de egna upptäckterna och framstegen inom grundforskningen undrade hon ofta: Vad betyder det här för mig?

Något exakt svar på den frågan kunde han aldrig ge under hennes levnad. Men den utveckling som skett på senare år ger honom gott hopp om framtiden. Bland annat testas idag behandlingar som kan ”starta om” immunförsvaret genom att slå ut de B-celler som orsakar problemen, likt att starta om en dator som krånglar, som pristagaren själv beskrev det.

Vid träffen i Lund medverkade även Anders Bengtsson, professor i reumatologi vid Lunds universitet och överläkare vid Skånes universitetssjukhus.

Informationsträffen arrangerades av Kungl. Vetenskapsakademien i samarbete med Reumatikerdistriktet Skåne, en del av Reumatikerförbundet. Senare i veckan kommer båda pristagarna, Christopher Goodnow och David Nemazee, att få ta emot priset ur H. M. Konungens hand i Stockholm."


Länk till facebookinlägget: Informationsträff med... - Kungl. Vetenskapsakademien | Facebook

Ovan: Professorerna och Crafoordpristagarna Christopher Goodnow och David Nemazee.